Team USA Juniors


The SCKC Junior Team was started in 1987 and has produced many paddlers who have represented the United States at the Junior World Championships, the Pan-American Championships and Games, and the Olympic Hopes Regatta.


Junior World Championships (biennially until 2013)

1991 Austria -- Nate Johnson (K), Jeff Walkky (C), Juraj Osuky (K)
1993 Czech Republic -- Nate Johnson (C), Mike Gilbrough (K), Peter Kogan, Juraj Osusky (K), Liz Churchill (K), Olivia White (K), Jordan Malloch (C), Dave Fort (C)
1995 Japan -- Jordon Malloch (C), Dave Fort (C)
1997 Finland -- Jordan Malloch (C), Dave Fort (C), Tamara Jenkins (K), Leanne Wood (K)
1999 Croatia -- Quincy Castro (K)
2001 Brazil --
2003 Japan -- Lauren Austin (K) and Lizzie Resta (K)
2005 Hungary --
2007 Czech Republic -- Alden Keefe-Sampson (C), Peter Metzger (K)
2009 Russia --
2011 Germany -- Mia Overton (K), Angela Wang (5th C1 200m), Claire Kim (K), Bailey Nurmia (K)
2013 Canada -- Zach Guay (C), Lydia Keefe-Sampson (C)
2014 Hungary -- Lydia Keefe-Sampson (C), Nate Errez (K), Miles Cross-Whiter (K)
2015 Portugal -- Lydia Keefe-Sampson (9th C1 500m, 6th C2 200m), Azusa Murphy (6th C2 200m), Nate Errez (K), Miles Cross-Whiter (6th K2 1000m), Reidar Jacobson (C)

2016 Belarus -- Azusa Murphy (C), Nate Errez (K), Miles Cross-Whiter (K)
2017 Romania -- Azusa Murphy (C2)

Pan-Am Championships (Junior division only; no pre-Olympics years)

1990 Venezuala -- Dawn Marie Scherrer (3rd K1 500m, 2nd K2 500m)
2002 Brazil -- Juraj Osusky (K)
2007 Brazil -- Lauren Austin (K)
2010 Mexico -- Angela Wang (C, 5x bronzes, 3rd C2 1000m)
2013 Puerto Rico -- Zach Guay (C)
2014 Mexico -- Lydia Keefe Sampson (3rd C1 5000m), Michael Weyna (K)
2016 USA -- Azusa Murphy (4th C1 500m, 4th C1 200m), Nate Errez (7th K2 1000m, 5th K4 1000m)

Olympic Hopes Regatta (U15, U16, U18)

2011 --
2012 Hungary -- Zach Guay (8th C2 1000m, 6th C4 200m)
2013 Czech Republic -- Miles Cross-Whiter (K), Reidar Jacobson (7th C1 200m & 500m , 8th C1 1000m)
2014 Slovakia -- Azusa Murphy (3rd C1 200m, 4th C1 500m & 1000m), Miles Cross-Whiter (9th K2 500m K2, 6th K2 200m), Nate Errez (9th K2 500m, 6th K2 200m), Reidar Jacobson (C)
2015 Poland -- Azusa Murphy (5th C1 200m, 4th C1 1000m), Miles Cross-Whiter (6th K2 200m, 5th K4 200m), Nate Errez (6th K2 200m, 5th K4 200m)
2016 Hungary -- Azusa Murphy (C qualified but declined)
2017 Czech Republic -- Nevin Harrison (1st C1 200m & 500m; 2nd C1 1000m), Aaron Small (K2), Jake Zikan (K2)

After finishing their youth careers with SCKC, many SCKC juniors have gone on to compete on the U23 and Senior National Team and a number have also competed at the Olympics.  Click here to see the list of SCKC paddlers who have represented the US on the U23 and Senior National Teams.

Find us on Facebook

Upcoming Events